All Products
P3.91 Pixel Pitch Flexible LED Film Display IP45 Waterproof 12V Power Supply Holographic Transparent Screen for Glass Window Advertising
Product Details
| Usage | Advertising, Decoration, Indoor | Operating Voltage | DC 12V |
|---|---|---|---|
| Power Source | Power Source | Waterproof Rating | IP67 |
| Display Content | Animation, Graphics, Text, Video | Display Mode | Flashing, Scrolling, Static |
| Shape | Cut To Shape | Control Method | App Control, Computer Control |
| App Control, Computer Control | 2.4G/3G/4G/5G | 2.4G/3G/4G/5G | PAL/NTSC, HDTV/SDTV |
| Light Source | LED Display Screen |
Product Description
P3.91 Flexible LED Film Display IP45 12V Adhesive Holographic Transparent Screen for Glass Window Advertising
Product Description
| Item | Specification |
|---|---|
| Model | XH-P3.91 |
| Pixel Composition | 1 pure red LED, 1 pure green LED, 1 pure blue LED |
| LED Light-emitting Tube | SMD2222 Integrated LED |
| Driver IC | Low-power Custom IC |
| Power Consumption | Average: 300W, Maximum: 1200W |
| Panel Weight | 3.5kg |
| Power Supply | Siqi, Yuanchi |
| Connectors | Copper Material |
| Wires & Cables | National Standard Multi-core Wires (Certified) |
| PCB Board | International Grade A Material |
| Panel Transparency | >85% |
| Protection Level | IP45 |
| Flatness | Inter-module Gap < 0.1mm |
| Dead Pixels | Less than 0.01% (During Continuous Use) |
| Continuous Operating Time | More than 72 Hours |
| Screen Brightness | White Balance Brightness: 3000cd |
| Viewing Angle | Horizontal 140°, Vertical 140° |
| Gray Scale | 8192 Levels |
| White Field Color Temperature | 5500K-9300K |
| Display Mode | 32-bit True Color, 1024X768 |
Our Advantages
- 20+ Years of Expertise - Specialized in LED pixel lighting solutions with easy control and flexible installation for global customers.
- Reliable Warranty - 1-year warranty on all products for peace of mind.
- 24/7 Responsive Support - Quick replies to your inquiries anytime.
- Global Reach - Sales network covers China, Southeast Asia, and exports to over 80 countries including the USA, Canada, Brazil, Germany, Korea, and Japan.
- Low MOQ - Flexible minimum order quantities to support your business growth step by step.
Our Services
- Replied in 24hrs
- Answer all your enquiries in fluent English
- OEM & ODM are welcome
- Distributorship offered for your unique design and some our current models
- Protection of your sales area, ideas of design and all your private information
- Provide lifelong warranty
- After you buy this product, we will provide you with attentive after-sales service. Our engineers will carefully guide the installation and usage for you, including connection of the controller and the light, and also the control software.
Frequently Asked Questions
Q: Why do you choose us?
A: We have over 20 years experience of design and produce LED products for customers all over the world. We offer custom made LED products with free design, and we have own factory as well as a research and design team, which can meet the diverse needs of our customers.
Q: How long is the warranty period?
A: 1 Year
Q: How long is the delivery time?
A: For sample orders, we can send out the products as soon as we get the payment; For big orders, usually the delivery time is within 10 working days; OEM and ODM orders, within 15 working days.
Q: How do you control your products?
A: We have professional QC team to ensure the quality check during every stage of productive process.
Q: What certificates do your factory have?
A: CE, ROHS, ISO9001, BV
Q: Do you offer after-sales service?
A: Yes, if you meet any quality issues arise, we can always provide high-quality solutions for you.
Product Show
Company Profile
Recommended Products
